Najlepiej płatne zawody w Polsce

Najlepiej płatne zawody w Polsce

W dzieciństwie chyba każdy z nas marzył, aby w przyszłości być reprezentantem jakiegoś szanowanego zawodu i zarabiać dużą ilość pieniędzy. Część z nas pragnęła zostać lekarzem, część policjantem, strażakiem czy weterynarzem. Być może niektórzy widzieli się jako adwokat bądź dziennikarz. Zawody te są istotne społecznie, choć nie wszystkie gwarantują wynagrodzenie stosowne do odpowiedzialności, jaką ponoszą ich reprezentanci. Gdy stajemy się starsi i widmo dorosłości znajduje się coraz bliżej, podchodzimy do wyboru przyszłej pracy z większym pragmatyzmem, analizując dostępność danego zawodu, perspektywy zatrudnienia w swoim regionie a przede wszystkim prognozowane zarobki. Dlatego też sprawdź jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce.

Który zawód gwarantuje najlepsze zarobki?

Na to wydawałoby się proste pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Znakomita większość zawodów ma spore widełki wynagrodzenia, które zależne są chociażby od stażu czy stanowiska w branży. Dobrym przykładem jest profesja kucharza, w której jednak dużo zależy od doświadczenia. Początkujący pomocnik szefa kuchni może liczyć na około 2 000 zł pensji, gdy szef kuchni w tej samej restauracji może otrzymać nawet do trzech razy więcej. W szeregowaniu zawodów pod względem finansowym wygodnie kierować się medianą, która daje dobry pogląd na przeciętne wynagrodzenia w danej dziedzinie.

Branża IT

W ostatnich latach dużą tendencje wzrostową płac odnotowuje się w branży IT. Typowy programista może liczyć na około 6 000 zł netto, przy czym wiele zależy tu od opanowanego języka programowania. Na najwyższe zarobki w tym sektorze mogą liczyć architekci oprogramowania, inkasujący co miesiąc nawet powyżej 10 000 zł. Zawodem powiązanym z informatyką, w którym także można liczyć na intratne wynagrodzenie jest specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego, który zarabia średnio 7 000 zł.

Zawód prawniczy

Złego wyboru nie podjęli także studenci prawa, aspirujący do miana adwokata bądź radcy prawnego. Pomimo dużej liczby fachowców na rynku, ciągle można liczyć na satysfakcjonujące zarobk. Prawnicy mogą bowiem liczyć na minimum 5 000 zł, a w przypadku założenia własnej kancelarii zarobki mogą zwiększyć się nawet o połowę.

Zawód lekarza

Długich studiów nie powinni żałować także lekarze, zarabiający przeciętnie nieco poniżej 5 000 zł. W branży medycznej wyróżniają się stomatolodzy, których płace kształtują się na poziomie przewyższającym 5 500 zł. Na jeszcze więcej liczyć mogą osoby monitorujące przebieg badań klinicznych, pobierający pensje przekraczającą 6 000 zł.

Nietypowe zawody

Na polskim rynku pracy występują także profesje, które nie są zbyt popularne ale gwarantują godziwe wynagrodzenie. Pracą wymagającą ale opłacalną jest zawód pilota. Specyficznym zajęciem jest także praca tanatokosmetyka, czyli wizażysty zwłok. Zarobki w tych zawodach wynoszą po kilka tysięcy miesięcznie.

Podsumowanie

Gdy chcemy aby nasza praca gwarantowała nam naprawdę godziwe zarobki, musimy zwykle posiadać specyficzne umiejętności lub pożądane na rynku wykształcenie. Warto także pamiętać, że praktycznie w każdym zawodzie płace są mocno zróżnicowane w zależności od regionu oraz doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *