buty do wody

Buty do wody dla dzieci – czy warto?

Czas spędzony nad wodą to nieodłączny element wakacji w dzieciństwie. Maluchy uwielbiają pluskać się w morzu czy w jeziorze, robić babki z piasku czy budować zamki. Do zadań rodziców należy zadbanie, aby te zabawy były bezpieczne. Warto więc pomyśleć o specjalnych butach do wody, które powinny być nieodłącznym elementem wakacyjnego ekwipunku.

W trakcie zabawy nad wodą na dzieci czeka cały szereg niebezpieczeństw, które często dorośli wydają się bagatelizować. Przede wszystkim, zabawa w piasku naraża malucha na skaleczenia czy uszkodzenia nóg z powodu tego, co w tym piasku może być ukryte. Nie wszystkie plaże są uporządkowane i sprzątane na bieżąco. Może się zdarzyć, że w piasku znajdzie się kawałek szkła lub inny ostry przedmiot, który na długo wyłączy malucha z zabawy na plaży. Podobne zagrożenia czekają na dzieci w wodzie. Poza różnego rodzaju śmieciami, problemem mogą być ostre muszelki i inne wodne żyjątka. W czasie wakacji na południu Europy możemy natknąć się na jeżowce, które mogą bardzo mocno pokaleczyć stopy. Zagrożeniem na wielu plażach są również ostre kamienie. Wiele plaż nie jest piaszczystych, a pełnych kamieni, co sprawia, że trudno się na nich poruszać bosą stopą i dosyć łatwo o upadek. Dzięki właściwemu obuwiu na kamienistej plaży można zachować odpowiednią przyczepność do podłoża, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo.

Codzienne buty nie sprawdzą się na plaży

Rodzice, którzy wybierają się z maluchami nad wodę, często na plażę zakładają im zwykłe sandałki lub klapki. Jedno i drugie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sandały po kontakcie z wodą mogą się rozkleić, stracić fason i staną się zupełnie bezużyteczne. Nawet po całkowitym wysuszeniu buty, które raz były zamoczone w wodzie, nie będą nadawały się do codziennego użytkowania. Jeśli więc nie chcemy w sezonie letnim nieustannie kupować nowych sandałków, warto zrezygnować z traktowania je jako buty na plażę. Dziecięce klapki również nie najlepiej sprawdzą się na plaży. W czasie intensywnej zabawy będą dzieciom spadały z nóg. Co więcej, jeśli są to w pełni zabudowane, plastikowe klapki, mogą odparzać dziecięce nóżki, powodować otarcia i drobne urazy.

Profesjonalne buty do wody

Najlepszym rozwiązaniem na plażę są specjalistyczne buty do wody, które są projektowane tak, aby zapewnić stuprocentowy komfort i bezpieczeństwo przebywania nad wodą. Producenci dobrego obuwia do wody dokładają wszelkich starań, aby było ono świetnie wykonane, dobrze wyprofilowane, a także dopasowane do dziecięcych nóżek. Wśród butów do wody możemy znaleźć obuwie plastikowe lub wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych czy wytrzymałych pianek. Do wyboru są obuwie z miękką lub twardą podeszwą, która zawsze jest jednak mocna, wytrzymała i stanowi doskonałą ochronę przed wszystkim, na co dziecko nadepnie. Buty do wody dla dzieci dostępne są w różnych modelach, wzorach i kolorach do wyboru. Można więc bez problemu znaleźć takie, które będą ładne, efektowne, wygodne i dopasowane do dziecięcej nóżki. Za każdym razem obuwie przed zakupem warto przymierzyć. Różne firmy mają bowiem różna rozmiarówkę, buty są różnie wyprofilowane. Jeśli maluch ma wysokie podbicie stopy, może się okazać, że nie wszystkie modele będą na niego odpowiednio pasowały.

Buty dopasowane do stopy

Obuwie do wody idealnie dopasowuje się do kształtu i potrzeb stopy. W przypadku butów dla dzieci można wybrać modele z regulowanymi zapięciami, dzięki czemu można je zapiąć idealnie. Nie będą ani za luźne, ani zbyt mocno obciskające. Jeśli chcemy, aby obuwie do wody przetrwało w niezmienionym stanie cały sezon wiosenno-letnim, warto wybierać produkty pochodzące od dobrych, renomowanych i sprawdzonych producentów. Owszem, obuwie do wody można przed sezonem kupić nawet w supermarketach. Zwykle są to jednak tanie produkty no name, które nie posiadają żadnych atestów czy certyfikatów, nie wiadomo, z czego są wykonane, a przy tym bywają kiepsko wyprofilowane i po prostu niewygodne. Wybierajmy obuwie od producentów, którzy spełniają wszystkie normy, jakie są wymagane od produktów przeznaczonych dla dzieci. Nie zapominajmy, że dziecięce stopy nieustannie się rozwijają i wymagają prawidłowego obuwia, zapewniającego im anatomiczne ułożenie. Wszelkie oszczędności na butach dla dzieci, nie tylko tych do wody, najczęściej kończą się różnymi problemami ze stopami. Warto tego uniknąć wybierając obuwie, które spełnia najwyższe standardy.