Scrapbooking - Zrób to sam – Pomysły i inspiracje

Scrapbooking – Zrób to sam – pomysły i inspiracje

Ciągle powtarzamy sobie, ze nie mamy czasu. Internet przyzwyczaił nas do tego, że wszystko można kupić za odpowiednią cenę. Czy naprawdę zniknęła już całkowicie tradycja robienia czegoś samodzielnie? (I nie mówimy tu o selfie, które faktycznie osiągnęło gigantyczną popularność.) Znajdź chwilę i zrób coś sam, odprężysz się, przypomnisz sobie miłe chwile z dzieciństwa, a może nawet zrobisz później na tym biznes?

Każdy z nas marzy o tym by mieć kawałek mieszkania/ domu na własność. Kiedy już uda nam się uzyskać ten ,,kawałek podłogi…” (wspomagając nasze banki co miesięcznymi wpłatami kredytowymi) najczęściej wszystko do domu po prostu – kupujemy.

Nie mamy takich problemów jak jeszcze -dziesiąt lat wstecz, kiedy na półkach brakowało towarów i nasi rodzice musieli sobie radzić jak mogli, czyli:
1. Domowe szycie ubrań,
2. Robienie na drutach, szydełkowanie i wyszywanie,
3. Domowa stolarka i szlifowanie mebli,
4. Własna aranżacja wnętrz, którą nawet trudno było nazwać aranżacją- było jak było.

Nie chodzi oczywiście abyśmy wracali do zaprzeszłych czasów. Ważny jest bowiem postęp i dostęp do powyższych, których sami uczyć się nie musimy. Warto jednak dla swojego dobrego samopoczucia, rozwijania kreatywności czy zwykłego zatrzymania w chaosie niezatrzymującego się czasu zrobić coś własnoręcznie.

Scrapbooking

Oczywiście jeśli ktoś ma zdolności może wykonać sobie meble, uszyć ubrania czy wyremontować i zaaranżować mieszkanie. Te jednak możliwości zależą od naszych zdolności i talentu. Warto zainteresować się czymś co może właściwie każdy, nawet jeśli tak nie uważa.

Mowa o scrapowaniu. Jedni twierdzą, że przyszedł do nas z Wielkiej Brytanii, inni, że z USA. Najważniejsze jednak, ze przyszedł, a właściwie się w nas obudził, bo po prostu nie był tak nagłośniony jak tam, gdzie stał się normą i pewnym przyzwyczajeniem, a przede wszystkim przynosi gigantyczne zyski scrap-sklepom.

Scrapbooking jest rodzajem zatrzymania chwili w sposób niepowtarzalny. Jest techniką ozdabiania, która obok decoupage staje się coraz bardziej znana.

Co możemy ozdabiać

• Kartki z życzeniami,
• Zaproszenia,
• Gratulacje,
• Opakowania na prezenty,
• Okładki książek,
• Pudełka,
• Albumy,
• Ramki na zdjęcia,
• Kalendarze,
• I inne.

Naprawdę wystarczy tylko chcieć, a wraz z doświadczeniem przyjdą pomysły, coraz większa kreatywność i wprawa. Jeśli scrapowanie nas wciągnie, niemal na każdym kroku znajdziemy sposób na posklejanie różności, które utworzą niepowtarzalną pamiątkę lub prezent.

Czego potrzebujesz na początek?

Jeśli zupełnie raczkujesz w tym temacie, zacznij od pozbierania materiałów: ozdobnego papieru, wycinek z gazet, zdjęć, biletów, papierowych pamiątek, kart do gry, kawałków tkanin, wstążek, sznurowadeł, sznurków, guzików, zasuszonych liści czy kwiatów ze szkolnego zielnika.

Przygotuj podstawowe narzędzia: ołówek, linijka/ekierka, mocny klej, nożyczki, dziurkacz.
Usiądź wygodnie w fotelu czy na dywanie i zupełnie jak dziecko stwórz swoją pierwszą kartkę z życzeniami lub przyozdób wydrukowane zdjęcie. Dopiero potem zajrzyj na przykłady blogerek czy sklepów, które z pewnością zainspirują Cię do dalszej pracy.

Digiscrap

Dla tych, którzy wolą spędzać czas przed komputerem i uważają się za mniej twórczych jest oczywiście wersja digi, która już bardziej wąsko – nastawiona na upiększanie zdjęć.

Inspiracje

Każdemu według potrzeb… czyli każdy element naszego życia może stać się inspiracją:

  • Ciąża – przebieg, narodziny, zdjęcia – wszystko to można skompletować w notatniku, który przez kolejne dni a nawet lata można przyozdabiać samej lub z dzieckiem. Przy okazji pierwszego ząbka doklej do zdjęcia dziecka wycięty z gazety duży ząb, przy okazji pierwszego kroku zrób na kartce papieru, którą będziesz przyozdabiać odcisk stopki dziecka.
  • Ślub i wesele – nie tylko zdjęcia czy zaproszenia, ale i kartki z życzeniami warto pozbierać i zatrzymać czas w gablocie, która znajdzie swoje miejsce nad łóżkiem. Nie tylko je ozdóbmy, ale również poopisujmy nasze wspomnienia z tego dnia dotyczące gości, którzy obdarowali nas kartką.
  • Podróże – w zależności od rodzaju, mogą to być zdjęcia z wyjazdów, kamyki przypadkowo zebrane, zasuszone liście lub kwiaty połączone z zakupioną na miejscu gazetą, a wszystko to umieszczone na mapie, która wskazywać będzie naszą trasę.
  • Dekoracja wnętrz – obklejanie fragmentów mebli, tworzenie podwieszanych dekoracji może ocieplić nasz dom dużo bardziej niż sztuczne wypełniacze powierzchni, w których nie włożymy serca
  • Święta – zarówno Bożonarodzeniowe jak i Wielkanocne, ale nie tylko upiększanie bombek czy jajek, może warto pokusić się o stworzeniu kartek upamiętniających np. 01 sierpnia 1944 lub 03 maja 1791?

A może po prostu zwykłe ,,dzień dobry” zrób ukochanej osobie raz na jakiś czas i zostaw naklejone na lodówkę. Zanim sięgnie po mleko do kawy dobry dzień już będzie miała zapewniony, potem już tylko będzie czekała na kolejny raz..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *