nawadnianie kropelkowe

Linia kroplująca – zastosowania

Profesjonalne systemy nawadniające do niedawna wykorzystywane były jedynie gospodarstwach towarowych, dużych sadach czy uprawach warzyw. Obecnie jednak coraz częściej można je spotkać także w zwykłych przydomowych ogrodach czy na działkach. Choć są sporą inwestycją, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, wody, a także nerwów w trakcie przedłużających się okresów suszy.

Wiele roślin uprawnych, zarówno warzyw i owoców, jak i typowo ozdobnych, wymaga regularnego nawadniania. Niewiele jest roślin, które dobrze sobie radzą w przypadku długich okresów bez deszczu. A tych z roku na rok mamy coraz więcej. Właściciele sadów, ogrodów i działek doskonale znają sytuacje, gdy przez wiele tygodni nie spada nawet kropla deszczu. Gdy pogoda nie jest łaskawa, nasze rośliny nie mogą pozostać bez wsparcia. Trzeba je regularnie podlewać, gdyż w przeciwnym razie nie będą się prawidłowo rozwijały ani plonowały. Wielu sadowników, ogrodników i działkowców coraz chętniej sięga po profesjonalne systemy nawadniające. Pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu spędzonego na podlewaniu, a także samej wody. Podlewanie zwykłym wężem ogrodowym czy konewką już dawno przestało spełniać oczekiwania. W taki sposób marnuje się bowiem całkiem sporo wody, a w przypadku dużych terenów zielonych podlewanie za pomocą węża czy konewki jest nie tylko czasochłonne, ale czasem wręcz niewykonalne.

Sprawdzone i wygodne linie kroplujące

W wielu sadach, ogrodach i na działkach możemy obecnie spotkać systemy nawadniania kropelkowego, które są bardzo wydajne, dostarczają roślinom optymalnej ilości wilgoci, można je dowolnie zaprogramować w zależności od konkretnych potrzeb danej rośliny. Linie kroplujące można stosować zarówno w dużych gospodarstwach, szkółkach drzew i krzewów, jak i w przydomowych sadach, ogrodach i na działkach. Nie brakuje też miłośników zieleni, którzy linie kroplujące montują na tarasach i balkonach. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy pojedyncze rośliny, a więc w przypadku kwiatów, krzewów, sadzonek owoców i warzyw. Nie sprawdzają się natomiast tam, gdzie mamy do czynienia ze zwartą roślinnością, na przykład w przypadku trawnika. Linie kroplujące dostarczają bowiem wodę do każdej pojedynczej rośliny.

Jak działa linia kroplująca?

Linia kroplująca to dosyć prosty system nawadniania kropelkowego, który montuje się na glebie tuż przy uprawianych roślinach. Linia jest wyposażona w niewielkie otworki, którymi woda wypływa bezpośrednio w głąb systemu korzeniowego rośliny. Dzięki temu może ona w stu procentach wykorzystać wodę, nic się nie marnuje. Nowoczesne linie kroplujące są w pełni zautomatyzowane i posiadają możliwość programowania. Możemy sobie więc indywidualnie ustalić, ile wody ma wypływać przy danej roślinie, jak często ma być ona podlewana. Dzięki takiej metodzie podlewania naszych przydomowych roślin możemy zaoszczędzić nawet 65 procent wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania za pomocą węża ogrodowego czy konewki.

Podlane bez względu na pogodę

Dzięki linii kroplującej możemy uniezależnić nawodnienie naszego ogrodu od zmiennej aury za oknem. Takie podlewanie jest również bardzo efektywne – woda trafia bowiem bezpośrednio do podziemnych części roślin. Nie są zalewane części naziemne, jak pędy czy liście. Dzięki temu rośliny nie są narażone na poparzenia słońcem w czasie upalnych dni. Mniejsze jest również ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, które rozwijają się przede wszystkim w wilgotnym środowisku. Jeśli chcemy zamontować w naszym ogrodzie czy na działce linię kroplującą, musimy jednak pamiętać, że taki system nawadniania wymaga czyszczenia i konserwacji. Linia kroplująca jest bowiem zwykle ułożona bezpośrednio na glebie, co sprawia, że może się zapychać. Jeśli nie będziemy regularnie jej czyścić, niektóre otworki na wodę nie będą działały. Wtedy jedne rośliny będą lepiej podlane, podczas gdy inne będą usychały pomimo posiadania w ogrodzie nowoczesnego systemu nawadniania.

Linia kroplująca dopasowana na miarę

Linie kroplujące są systemami, które można w stu procentach dopasować do indywidualnych potrzeb. Zanim więc zdecydujemy się na ich zakup i montaż, musimy dokładnie określić, ile roślin wymaga nieustannego podlewania, jak długi powinien być nasz system i w jaki sposób go ułożyć, aby był jak najbardziej efektywny. Pamiętajmy również, by tego rodzaju systemy nawadniania kupować od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu. Jeśli zainwestujemy w system słabej jakości, może się okazać, że w czasie, gdy powinien podlewać naszą działkę, będziemy musieli zajmować się usuwaniem usterek i awarii.

Porady dotyczące nawadniania kropelkowego www.nawadnianie-ogrodow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *