cięcie laserowe

Na czym polega cięcie laserowe i gdzie się je wykorzystuje?

Współczesne rozwiązania technologiczne są naprawdę zaawansowane. Duży postęp zauważalny jest w wielu obszarach naszego codziennego życia. Nie dziwi więc fakt, że swoim zakresem sięga on także sfery przemysłu. Klasyczna obróbka mechaniczna stopniowo ustępuje miejsca nieco bardziej profesjonalnym metodom. Jedną z nich jest cięcie laserowe. Jeśli jak dotąd nie miałeś styczności z tym sposobem obróbki materiałów, zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi specyfiki, zastosowania oraz wad i zalet tej metody.

Cięcie laserem – co to takiego?

Cięcie laserowe to nic innego, jak jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów obróbki różnorodnych materiałów. Parametry wymiarowe dotyczące tej metody są w pewnym stopniu analogiczne do klasycznej obróbki mechanicznej. Jednocześnie istnieje co najmniej kilka cech charakterystycznych dla cięcia wiązką laserową, które sprawiają, że może być ono określone mianem nowoczesnego. Taką właściwością odróżniającą jest chociażby fakt, że stosowanym tutaj czynnikiem tnącym jest laserowy promień i tak zwany gaz techniczny, cechujący się dużą czystością. W zakresie realizacji procesu cięcia laserem wskazuje się na możliwość wykorzystania urządzeń o różnej mocy. Cecha ta staje się kolejnym czynnikiem rozróżniającym, dzięki któremu możliwe jest skategoryzowanie cięcia laserem i określenie trzech sposobów wykonywania go. Cięcie laserowe może więc być przeprowadzone metodą spalania, stapiania oraz sublimacji.

Jakie materiały można obrabiać tą metodą?

Jest wiele materiałów różnego typu, które mogą być poddawane obróbce wykonywanej za pomocą skondensowanej wiązki lasera. Jednak konieczne jest posiadanie wiedzy związanej chociażby z maksymalnymi wartościami cięcia poszczególnych elementów. W przypadku stali konstrukcyjnej laser bez problemu poradzi sobie z grubością nawet do dwóch centymetrów. Natomiast jeśli chodzi o stal nierdzewną, to lepiej, aby było to maksymalnie 15 milimetrów. Grubość jednego centymetra może mieć fragment ciętej blachy aluminiowej. Nieco grubszy, bo nawet trzy centymetrowy może być kawałek obrabianego laserem szła organicznego. Największy zakres swobody w działaniu jest w odniesieniu do elementów drewnianych, których grubość może wynosić nawet 35 milimetrów. Przystępując do planowania przebiegu procesu laserowego, w pierwszej kolejności należy uwzględnić grubość materiału, na którym chce się pracować, a następnie zweryfikować czy taka metoda może zostać wykorzystana.

Gdzie swoje zastosowanie znajduje cięcie laserowe?

Z cięcia laserowego korzysta się coraz częściej. Głównym obszarem jego wykorzystania jest przemysł i wszelakie jego odmiany. Najczęściej jest to chociażby przemysł metalowy, lotniczy, zbrojeniowy, a nawet okrętowy. Metoda ta znajduje swoje zastosowanie także w zakresie elektroniki, medycyny, czy też budownictwa. Na dobrą sprawę podejmowanie działań w tym zakresie nie byłoby współcześnie możliwe, albo byłoby mocno utrudnione, gdyby nie było możliwe korzystanie z urządzeń stosujących moc lasera.

Cięcie laserem – jakie wady i zalety ma ten rodzaj obróbki materiałów?

Cięcie za pomocą lasera cechuje się wieloma znaczącymi mocnymi stronami. Oto najważniejsze z nich:

  • Cięcie laserem jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod obróbki, jeśli chce się osiągnąć naprawdę wysokiej jakości efekt, powinno się skorzystać właśnie z opisywanego sposobu.
  • Wykorzystywana wiązka lasera jest wąska, przez co umożliwia wycinanie nawet najmniejszych otworów, konturów i drobnych szczegółów – idealne odwzorowanie pierwotnego projektu jest wręcz zagwarantowane.
  • Używane przy tym procesie zaawansowane urządzenia sprawiają, że proces cięcia jest maksymalnie zoptymalizowany, a czas jego trwania ulega skróceniu.
  • Cięcie laserem jest metodą powszechną, bowiem stosować można go w odniesieniu do materiałów różnego typu.
  • Wykorzystywanie tego sposoby obróbki nie jest w żaden sposób szkodliwe dla środowiska.

Jednak nie sposób nie zwrócić uwagi także na pewne mankamenty związane z cięciem laserowym, wśród których najbardziej znaczące są następujące kwestie:

  • Wysokie koszty związane z zakupem sprzętu wykorzystywanego przy cięciu laserowym oraz konieczność zainwestowania w szkolenia dla pracowników z tym związane.
  • Za swego rodzaju minus może być uznawane także to, że cięcie laserem jest skuteczne jedynie przy materiałach charakteryzujących się konkretną grubością.

Podsumowanie

Nowoczesna metoda obróbki, jaką jest cięcie laserem staje się coraz bardziej popularna. Niebagatelny wpływ ma na to jej stosunkowo duża uniwersalność, która zauważalna jest w wielu obszarach szeroko pojętego przemysłu. Widać więc, że cięcie za pomocą wiązki laserowej ma olbrzymie zastosowanie, wykorzystywane jest w odniesieniu do różnorodnych materiałów, jak również posiada wiele znaczących zalet, które niwelują drobne wady. Jeśli jak dotąd nie miałeś okazji wykorzystywać tej metody w swojej branży, powinieneś jak najszybciej to nadrobić. Dzięki temu sam przekonasz się o skuteczności takiego sposobu obróbki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *