Jak nauczyć się jeździć samochodem?
Umiejętność jazdy samochodem jest dziś praktycznie nieodzowna. Prawo jazdy kategorii B jest mile widziane w większości ogłoszeń o pracę – nawet, jeśli oferowane stanowisko nie jest bezpośrednio powiązane z korzystaniem z pojazdów. Nauka jazdy od podstaw bywa nieraz długa, wymaga bowiem zapoznania się nie tylko z teorią budowy samochodu i zasadą jego działania. Niezbędne jest również przełożenie tej wiedzy na praktyczną umiejętność poruszania się samochodem. Sprawdź więc jak nauczyć się jeździć samochodem?
Jak wybrać kurs prawa jazdy?
Aby móc zdobyć uprawnienia do kierowania samochodem osobowym, należy najpierw przejść stosowny kurs i zdać państwowy egzamin. W celu pomyślnego zakończenia tego etapu konieczne jest wybranie szkoły nauki jazdy, która nauczy nas zarówno najważniejszych przepisów kodeksu drogowego, jak i podstaw prowadzenia auta. Kierując się wyborem ośrodka szkolenia kierowców myślimy zwykle o cenie, chcemy bowiem jak najszybciej poruszać się samodzielnie po drogach. Kryteria te nie zawsze są wyróżnikiem dobrej oferty, bowiem niedrogi kurs może wynikać z niskich kwalifikacji instruktorów, przestarzałego parku samochodowego czy braku benefitów, takich jak program z zestawem pytań do ćwiczenia w domu lub podręcznik kursanta.
Dobra szkoła, czyli jaka?
Dobra szkoła jazdy powinna posiadać własny plac manewrowy, gdzie umożliwione jest przećwiczenie najważniejszych manewrów obecnych na egzaminie. Należy także uważać na skracanie długości zajęć praktycznych, które trwają godzinę zegarową a nie lekcyjną. W wyborze idealnej szkoły warto kierować się opiniami, czy to znajomych, czy internetowymi.
Przydatne nawyki, zwyczaje i zachowania na drodze
Po ukończeniu egzaminu i otrzymaniu prawa jazdy nie stajemy się od razu doświadczonymi szoferami. Niektórzy z nas po zmianie samochodu mogą mieć problemy z ruszaniem, z powodu innego sprzęgła w samochodzie szkoleniowym. Uniwersalną regułą na płynne ruszenie jest lekkie dodanie gazu i jednoczesne stopniowe popuszczanie sprzęgła, aż do momentu gdy samochód zacznie się poruszać.
Zwyczajem, który powinniśmy sobie wpoić jest nieprzecenianie swoich oraz cudzych umiejętności, w myśl zasady ograniczonego zaufania. Prędkość zawsze należy dostosowywać do warunków drogowych, które najtrudniejsze występują zwykle w porze jesiennej i zimowej. Gdy podróżujemy drogą dwupasmową, umożliwiajmy włączenie się do ruchu pojazdom z prawego pasa, sami zmieniając pas na lewy. Drogi szybkiego ruchu wiążą się także z tworzeniem korytarza ratunkowego, umożliwiającego przejazd służb ratunkowych w przypadku korku. Gdy dwa pasy skracają się do jednego, stosujemy zasadę jazdy na suwak a więc przejazdu samochodów raz z pasa wyłączonego z ruchu, a raz z wolnego.
Podsumowanie
Umiejętności jazdy samochodem rozwijamy najbardziej poprzez praktykę. Im więcej pokonamy kilometrów, tym pewniej będziemy czuć się za kierownicą. Aby nasza podróż zawsze była bezpieczna i przyjemna, warto opanować pewne pomocne reguły, które na pewno uproszczą życie nam i innym uczestnikom ruchu.