Podstawowe elementy stylu retro

Dawne style wnętrzarskie nieodmiennie inspirują osoby, które urządzają swoje domy i mieszkania. Jednym z nich jest styl retro, który zachwyca, tworzy efektowne wnętrza, a jednocześnie pozwala z nostalgią spojrzeć na czasy już minione. Jak urządzić wnętrza w stylu retro, aby świetnie się prezentowały i stanowiły spójną całość?

Stylistyka retro to przede wszystkim inspirowanie się wnętrzami z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Zarówno w Polsce, jak i na świecie wnętrza były niezwykle efektowne, nieco zwariowane i pełne niepowtarzalnych detali. Jeśli decydujemy się na urządzenie nowego domu czy mieszkania w stylu retro, musimy zachować ostrożność oraz konsekwencję. W przypadku tej stylistyki raczej niezbyt dobrze prezentuje się łączenie nowoczesnych rozwiązań ze starymi elementami. Jeśli retro, to całe wnętrze, bez większych wyjątków. Pamiętajmy również, by nie kojarzyć stylu retro z gromadzeniem wszelkich staroci, jakie znajdziemy na strychach, w piwnicach czy przy śmietnikach. W ten sposób z pewnością zagracimy wnętrza, ale nie będą one zbyt bliskie stylowi retro. Choć pozornie może on sprawiać wrażenie bałaganu, w rzeczywistości każdy element ma znaczenie dla wyglądu całości.

Żywe kolory i ciekawe wzory

Podczas gdy nowoczesne style wnętrzarskie pełne są szarości i nieco rozmytych barw, styl retro zaskakuje krzykliwością, mocnymi akcentami kolorystycznymi. Niczym dziwnym nie jest czerwona lodówka, wzorki na zasłonach czy tapetach na ścianach. Charakterystyczne jest również wzornictwo, które w dawnych wnętrzach sprawiało wrażenie nieco kiczowatego, jednak odkryte po latach robi prawdziwą furorę w nowoczesnej, designerskiej odsłonie. Gdy decydujemy się na kolorystyczne i wzornicze szaleństwo, zadbajmy o to, by wszystkie elementy były do siebie dopasowane. Zbyt dużo kolorów, wzorów i kształtów może stworzyć wrażenie przesytu, którego nie udźwignie nawet nieco szalony styl retro.

Meble i sprzęt stylizowane na stare

W stylu retro nie wszystko musi być stare i wykopane na strychu u babci. W ofercie nowoczesnych producentów mebli czy sprzętu gospodarstwa domowego można znaleźć całe linie produktowe nawiązujące do stylu retro, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zachwycają niepowtarzalnym wyglądem, przywodzą na myśl meble i sprzęty, jakie przed laty widywaliśmy w pokojach czy kuchniach. A jednocześnie są wyjątkowo funkcjonalne i świetnie wykonane. Można więc mieć pewność, że przeżyją w niezmienionym stanie przez długie lata. Urządzając mieszkanie w stylu retro można więc wykorzystać zarówno stare meble, zdobyte gdzieś na pchlim targu, jak i meble stylizowane na retro, które znajdziemy w salonach meblowych.

Podłoga w stylu retro

Gdy aranżujemy wnętrze w retro stylistyce, nie można zapomnieć o podłodze. Powinna ona być tłem dla innych elementów, ale jednocześnie cały czas utrzymana w interesującej nas stylistyce. Nie chodzi jednak o to, by zostawić podłogę w starym kilkudziesięcioletnim mieszkaniu, ale by położyć nową, idealnie odwzorowującą to, co stare. Bardzo dobrym rozwiązaniem są parkiety układane w jodełkę, które automatycznie kojarzą nam się ze starymi wnętrzami. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak kuchnia czy łazienka, parkiet raczej się nie sprawdzi. Dobrym pomysłem będzie natomiast położenie niewielkich płytek, na przykład w czarno-białą szachownicę, która idealnie wkomponuje się w pozostałe elementy retro stylu.

A co na ścianach?

Ściany w stylu retro często malowane są na biało. Mają bowiem stanowić tło dla wielu akcentów aranżacyjnych, zieleni czy innych elementów dekoracji w starej odsłonie. Ciekawie prezentują się także inspirowane stylem dawnych Stanów Zjednoczonych drewniane okładziny na jednej ze ścian. Można również postawić na surową, niczym nieozdobioną cegłę. Jeśli w naszym retro mieszkaniu nie może zabraknąć tapet, postawmy na wzorzyste tapety kojarzące się ze starymi mieszkaniami, ale w nieco spokojniejszej odsłonie. Nadmiar wzorów czy kolorów może być bowiem dosyć przytłaczający. Dobre, nowoczesne tapety to także świetna opcja, aby ukryć stare, nierówne ściany bez konieczności przeprowadzania ich gruntownego remontu.

Dekoracje w retro stylu

W pomieszczeniach w stylu retro nie powinno zabraknąć także dekoracji. Mogą to być różnego rodzaju figurki i wazoniki, które znajdziemy gdzieś w piwnicy. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są grafiki i plakaty na ścianę, które są stylizowane na stare plakaty z lat 70., jakie można było spotkać praktycznie we wszystkich mieszkaniach Świetnym uzupełnieniem aranżacji są również stylizowane lampy stołowe i stojące, wykonane z metalu, plastiku lub a charakterystycznymi kloszami, które można było kiedyś spotkać w każdym domu. Warto dodać do tych elementów jeszcze charakterystyczne kwietniki, nieco zielenie, najlepiej w postaci nieśmiertelnych paprotek, a nasze wnętrze w stu procentach nabierze retro klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *