meble na wymiar

W jakim stylu zaprojektować mieszkanie?

Jak zaprojektować mieszkanie, aby było wygodne, funkcjonalne i idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników? Przede wszystkim warto połączyć upodobania wnętrzarskie z możliwościami, jakie daje nam nasze wnętrze, a także oczywiście z wydolnością naszego portfela. Niektóre aranżacje można uzyskać stosunkowo niewielkim kosztem, inne wymagają zakupu wielu kosztownych mebli, dodatków i akcesoriów.

Wiele osób, które są na etapie aranżacji swojego wnętrza, decyduje się na zakup mebli, a dopiero później zaczyna dobierać pozostałe elementy wystroju. Tymczasem warto na samym początku ustalić przede wszystkim stylistykę i na jej podstawie dobierać wykończenie ścian, aranżację okien, meble, oświetlenie oraz dodatki dekoracyjne. W urządzaniu wnętrz panuje zasada od ogółu do szczegółu, czyli najpierw wybieramy największe elementy wystroju, a dopiero później te mniejsze, które będą jego uzupełnieniem.

Salon industrialny

Jednym z największych i najbardziej reprezentacyjnych wnętrz w domu i mieszkaniu jest salon, który powinien spełniać co najmniej kilka funkcji. Jest to miejsce, w którym nie tylko spędzamy czas z rodziną, ale również przyjmujemy gości. Musi więc być tak urządzony, aby bez problemu można było pomieścić w nim co najmniej kilka osób. W aranżacji salonu w ostatnim czasie bardzo modny jest styl industrialny. Decydują się na niego przede wszystkim ludzie młodzi i aktywni, którzy poszukują ciekawej alternatywy dla bogato zdobionych wnętrz czy klasycznej stylistyki, w jakiej się wychowali. Styl industrialny inspirowany jest wnętrzami przemysłowymi i magazynowymi, a co za tym idzie – jest dosyć surowy, chłodny, ale również pełen niezwykłego uroku.

Planując aranżację industrialnego wnętrza wato zapoznać się z podstawowymi zasadami kreowania tej stylistyki. Ważne są surowe ściany w jednolitym kolorze. Świetnie prezentują się tynki strukturalne, które nadają wrażeniu chłodnego wyglądu. Na ścianach bardzo dobrze prezentować się będzie surowa cegła, która podkreśli industrialny klimat. Meble do industrialnego salonu powinny być stylizowane na meble fabryczne. Doskonale sprawdzają się stoły i krzesła drewniane z metalowymi instalacjami, które nadają im wygląd warsztatowych lub fabrycznych stołów. Bardzo ważne jest też oświetlenie. Dobrze wyglądają metalowe lub gipsowe lampy o geometrycznych kształtach, duże stojące reflektory, a także różne lampy-klatki, które podkreślają surowość wnętrza. Zadbajmy również o dodatki, których nie zawsze trzeba kupować – sporo industrialnych skarbów znajdziemy w piwnicach i na strychach.

Minimalistyczne wnętrza

Dużą popularnością wśród osób, które planują aranżację swoich wnętrz, cieszy się styl minimalistyczny, czasem delikatnie wchodzący w skandynawską stylistykę. Minimalizm to przede wszystkim prostota, zarówno w doborze mebli, jak i kolorystyce ścian, podłóg i dodatków. Sprawdza się tu zasada, że im prościej, tym lepiej. W minimalistycznym stylu świetnie wyglądają meble z naturalnego drewna o prostych formach i kształtach, bez jakichkolwiek zdobień. Zadbajmy również o jasne, jednolite ściany i prostą aranżację okien. Zamiast zwiewnych firan czy imponujących zasłoń sprawdzą się proste, jednolite rolety. W stylu minimalistycznym przyda się też mocniejszy akcent kolorystyczny czy ozdobny, ale powinno to być zaledwie kilka efektownych dekoracji. Podkreślą one charakter wnętrza, ale nie będą powodowały wrażenia przesytu. Minimalizm w mieszkaniach bardzo dobrze sprawdza się w przypadku niedużych wnętrz, w których nie można za bardzo zaszaleć z aranżacją. Prosty wystrój pozwala pozostawić wiele wolnej przestrzeni, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na nieco większe niż jest w rzeczywistości.

Salon w stylu art deco

Jeśli szukasz dla siebie bardziej ozdobnej i klimatycznej stylistyki, która pozwoli nieco zaszaleć z aranżacją wnętrza, doskonałym rozwiązaniem będzie urządzenie salonu czy innych wnętrz w stylu art deco. Ta stylistyka pozwala stworzyć we wnętrzu niezwykłą atmosferę za pomocą umiejętnie dobranych mebli i dodatków. Styl art deco to przede wszystkim inspiracja dawnymi czasami, sporo antyków lub mebli stylizowanych na antyczne, a także nowoczesne rozwiązania aranżacyjne. We wnętrzach jest bardzo efektownie, sporo jest wzorów, kształtów i kolorów, a także szkła, metalu czy błyszczących dodatków. Doskonale prezentują się kryształowe lampy wiszące, miękkie dywany, kolorowe poduszki czy ściany z efektownymi obrazkami w ozdobnych ramach.

Znalezienie własnego stylu wystroju wnętrza wymaga wielu przemyśleń, a także dopasowania stylu aranżacji do indywidualnych potrzeb. Nie każdy dobrze czuje się w nowoczesnych wnętrzach. Nie każdemu też będzie dobrze żyło się w ozdobnej stylistyce art deco czy glamour. Planując aranżację swojego mieszkania nie kierujmy się więc modą czy najnowszymi trendami. Nie przenośmy też do swoich mieszkań aranżacji rodem z katalogów wnętrzarskich. Wbrew pozorom nie zawsze to, co świetnie wygląda na zdjęciach, będzie dobrze się sprawdzało jako miejsce idealne do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *