buty do wody

Jak chronić skórę przed słońcem?

Pod wpływem promieni słonecznych nasza skora się opala, wytwarza witaminę D i nabiera ładnego, zdrowego kolorytu. Ale nie tylko. Jeśli przesadzamy z opalaniem, musimy liczyć się z tym, że skóra będzie szybciej się starzeć, a także będzie narażona na wiele groźnych chorób włącznie z nowotworami. Warto więc już od najmłodszych lat dbać o to, by skóra latem była kompleksowo chroniona przed działaniem promieni słonecznych.

Wśród promieni, jakie emituje słońce, najgroźniejsze i najbardziej szkodliwe jest promieniowanie ultrafioletowe. Przenika ono przez naskórek do głębszych warstw skóry, niszczy kolagen i elastynę, przez co skóra staje się wiotka, mało elastyczna, poszarzała. Im więcej przebywamy na słońcu, tym więcej powstaje w skórze wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się organizmu oraz powstawanie zmarszczek.

Najgroźniejsze dla naszego zdrowia są promienie słoneczne późną wiosną i latem, gdyż wtedy są najmocniejsze. Warto więc zadbać o właściwą ochronę skóry, gdyż profilaktyka w każdej sytuacji jest o wiele lepsza niż późniejsze leczenie skutków zaniedbań. Od czego zacząć ochronę skóry? Przede wszystkim warto zadbać o jej wzmocnienie od wewnątrz. Pamiętajmy, że latem intensywniej się pocimy, a co za tym idzie, wypłukujemy z organizmu nie tylko wodę, ale również wiele cennych substancji mineralnych. Trzeba więc dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, które przekłada się na zdrową, elastyczną i pełną blasku skórę. A gdy skóra jest dobrze nawilżona i odżywiona, jest o wiele lepszą barierą dla wszelkich szkodliwych czynników środowiskowych niż skóra przesuszona i zniszczona.

Skóra twarzy pod specjalnym nadzorem

Szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych jest skora twarzy, która jest o wiele bardziej delikatna niż w innych częściach ciała. Jeśli wybieramy się na pełne, mocne słońce, najlepiej założyć czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem, który będzie chronił przed słońcem. Nie zapominajmy również o dobrych okularach przeciwsłonecznych wyposażonych filtr UV. Nasze oczy są równie wrażliwe na promieniowanie, jak skóra.

Filtry im wyższe, tym lepiej

Aby móc bezpiecznie przebywać na słońcu, warto smarować wszystkie partie ciała narażone na bezpośrednie działanie promieni kremami lub balsamami z wysokim filtrem. Jest to ważne nie tylko wtedy, gdy wybieramy się na plażowanie, ale również na co dzień. Słońce działa na nas intensywnie także w drodze do pracy, na zakupy czy w innych miejscach na świeżym powietrzu. Trzeba też pamiętać, że kremy i balsamy z filtrami przeciwsłonecznymi szybko się wchłaniają, zmywają się i ścierają podczas codziennych czynności. Jeśli więc planujemy przebywanie na słońcu przez dłuższy czas, warto mieć kosmetyki zawsze przy sobie i uzupełniać ich warstwę na skórze.

Szczególnej pielęgnacji przeciwsłonecznej potrzebuje skóra małych dzieci. Trzeba więc pamiętać, by z maluszkami nie wychodzić na pełne słońce w ciągu dnia i postawić raczej na spacery o poranku lub późniejszym popołudniem. Do ochrony przeciwsłonecznej dziecięcej skóry warto stosować kremy i inne kosmetyki z możliwie wysokimi filtrami. Najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone dla dzieci, których skład jest odpowiednio dobrany i przebadany.

Dobrej jakości ubrania UV

Wśród skutecznych środków ochronnych dla naszej skóry warto również wymienić nowoczesne, doskonałej jakości ubrania UV. Są one wykonane ze specjalnych, lekkich i przewiewnych tkanin, w których włókna wpleciono dwutlenek tytanu. Jest to substancja, która działa jak bloker i zatrzymuje promieniowanie UV zanim zdąży dotrzeć ono do naszej skry. Pod tym względem koszulki UV i inne ochronne elementy garderoby działają o wiele skuteczniej niż zwykłe ubrania. Nasze codzienne letnie ubranie chroni przed słońcem, jednak promieniowanie i tak przenika przez warstwy tkanin i może powodować szkody w naszej skórze.

Wśród ubrań UV mamy do wyboru między innymi stroje kąpielowe UV, kąpielówki, koszulki i spodenki, a także czapki czy kapelusze. Producenci oferują spore kolekcje odzieży UV dla dorosłych i dla dzieci. Można więc wybrać ubrania, które będą nie tylko bezpieczne, ale również modne i wygodne. Choć ubrania UV są sporo droższe od ubrań wykonanych ze zwykłych materiałów, warto w nie zainwestować. Poza wyjątkową ochroną przed promieniowaniem słonecznym, ubrania UV są także trwałe, wytrzymałe, nie spierają się i nie blakną. Mogą nam więc bez problemu posłużyć o wiele dłużej niż tylko przez jeden sezon. Oczywiście, aby mieć pewność, że inwestujemy w ubrania, które faktycznie mają właściwości ochronne, warto wybierać jedynie produkty pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *