7 cudów współczesnego świata

7 cudów świata współczesnego

Bardzo często można spotkać się z określeniem wskazującym, że ktoś uważa kogoś za „ósmy cud świata”. Jest to stwierdzenie bardzo pozytywne, bowiem wskazuje na to, że darzy się kogoś szacunkiem i widzi się ponadprzeciętne cechy danej osoby. Patrząc z tej perspektywy warto zapytać jakich jest siedem pozostałych cudów świata. W końcu na świecie jest wiele pięknych i wyjątkowych miejsc, których widok po prostu zapiera dech w piersiach. Jednak udało się wybrać kilka najbardziej wyróżniających się atrakcji turystycznych, które określono mianem cudów współczesnego świata. Sprawdź je!

Poznaj siedem cudów współczesnego świata!

Pewna szwajcarska firma podjęła się bardzo ambitnego zadania, które polegało na stworzeniu listy, która zawierać miała nowe siedem cudów współczesnego świata. Oficjalna lista dotycząca tej kwestii została przedstawiona w Lizbonie. Miało to miejsce dokładnie siódmego lipca 2007 roku.

Za nowe cuda świata zostały uznane wymienione poniżej obiekty:

• Wielki Mur Chiński
• Petra w Jordanii
• Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro
• Machu Picchu
• Chichen Itza w Meksyku
• włoskie Koloseum
• Tadź Mahal

Czynniki brane pod uwagę

Każdy z tych obiektów został wyróżniony za posiadanie konkretnego atrybutu oraz symbolu. Zgodnie z podaną kolejnością były to odpowiednio: wytrwałość i uporczywość, inżynieria i ochrona, powitalny charakter i otwartość, społeczność i poświęcenie, pracowitość i wiedza, radość i cierpienie oraz miłość i pasja. Te niezwykłe miejsca wyróżniają się pod wieloma względami. Przede wszystkim pierwszoplanową rolę odgrywają ich walory estetyczne. Drugą kluczową kwestią jest ich wyjątkowa historia.

Pretendenci do miana światowego cudu

Organizacja NOWC, czyli New Open World Corporation oprócz wskazania 7 nowych cudów współczesnego świata, przedstawiła również listę dwudziestu finalistów, którzy mieli duże szanse na znalezienie się w kluczowej siódemce.

Należą do nich: ateński Akropol, Alhabra w Hiszpanii, świątynia Angkor Wat, Moai na Wyspie Wielkanocnej, Wieża Eiffla w Paryżu, Hagia Sofia w Stambule, Kiyomizu-Dera, moskiewski Plac Czerwony, Kreml oraz Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Neuschwanstein, Statua Wolności, Stonehenge, Opera w Sydney, Timbuktu oraz piramidy w Gizie, które uzyskały tytuł honorowego kandydata.

Polskie 7 cudów

Bardzo często poszczególne państwa tworzą swoje własne rankingi, w których prezentują wyjątkowe miejsca zasługujące według nich na miano cudu. W Polsce tego rodzaju zestawienie przygotowała w 2007 roku Rzeczpospolita. Najpiękniejsze miejsca w Polsce wybierało wtedy ponad osiemdziesiąt tysięcy czytelników tej gazety.

Wyniki prezentują się w następujący sposób:
1. Kopalnia Soli – Wieliczka
2. Toruń – Stare Miasto
3. Malbork – Zamek
4. Kraków – Wawel
5. Kanał Elbląski
6. Zamość – Stare Miasto
7. Kraków – Rynek Główny

Podsumowanie

Jak widać, zarówno w Polsce jak i na świecie jest wiele miejsce, które zasługują na miano cudu. Powyższe rankingi weszły już do powszechnego użytku i są uznawane przez większość z nas. Jednak warto pamiętać, że każdy na pewno ma swoje własne zestawienie tego typu, w którym znajdują się miejsca najbliższe jego sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *